Tribe Common - en to sr_RS translation catalogue (285 entries)

en:  and
sr_RS: i

en: %s Settings
sr_RS: %s Podešavanje

en: %s cannot be a duplicate
sr_RS: %s ne može biti duplikat

en: %s cannot be the same as %s.
sr_RS: %s ne može biti isto kao %s.

en: %s must be a number between 0 and 21.
sr_RS: %s mora biti broj između 0 i 21.

en: %s must be a number or percentage.
sr_RS: %s mora biti broj ili procenat.

en: %s must be a phone number.
sr_RS: %s mora biti telefonski broj.

en: %s must be a positive number.
sr_RS: %s mora biti pozitivan broj

en: %s must be a valid absolute URL.
sr_RS: %s mora biti validan apsolutni URL

en: %s must be a valid slug (numbers, letters, dashes, and underscores).
sr_RS: %s mora biti validan naziv (brojevi, slova, donje crte)

en: %s must consist of 5 numbers.
sr_RS: %s mora da se sastoji od 5 brojeva.

en: %s must consist of letters, numbers, dashes, apostrophes, and spaces only.
sr_RS: %s mora da se sastoji samo od slova, brojeva, crtica, apostrofa i razmaka.

en: %s must consist of letters, spaces, apostrophes, and dashes.
sr_RS: %s mora da se sastoji samo od slova, razmaka, apostrofa i crtica.

en: %s must contain numbers and letters only
sr_RS: %s mora da sadrži samo brojeve i slova

en: %s must contain numbers, letters and dots only
sr_RS: %s mora da sadrži samo brojeve, slova i tačke

en: %s must have a value that's part of its options.
sr_RS: %s mora imati vrijednost koja je dio opcije

en: Afghanistan
sr_RS: Afganistan

en: Alaska
sr_RS: Aljaska

en: Albania
sr_RS: Albanija

en: Algeria
sr_RS: Alžir

en: American Samoa
sr_RS: Američka Samoa

en: Andorra
sr_RS: Andora

en: Anguilla
sr_RS: Angvila

en: Antarctica
sr_RS: Antarktik

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sr_RS: Da li mislite  "Hej, ovaj plagin je odličan! Treba da se zahvalim Modern Tribe-u za njihov rad." Najveće hvala koje možemo da tražimo je priznanje. Dodajte mali tekstualni link na dnu vašeg kalendara ka The Events Calendar projektu.

en: Are you thinking "Wow, this plugin is amazing! I should say thanks to Modern Tribe for all their hard work." The greatest thanks we could ask for is recognition. Add a small text-only link at the bottom of your calendar pointing to The Events Calendar project.
sr_RS: Da li mislite  "Hej, ovaj plagin je odličan! Treba da se zahvalim Modern Tribe-u za njihov rad." Najveće hvala koje možemo da tražimo je priznanje. Dodajte mali tekstualni link na dnu vašeg kalendara ka The Events Calendar projektu.

en: Arkansas
sr_RS: Arkanzas

en: Armenia
sr_RS: Jermenija

en: Australia
sr_RS: Australija

en: Austria
sr_RS: Austrija

en: Azerbaijan
sr_RS: Azerbejdžan

en: Bahamas
sr_RS: Bahami

en: Bahrain
sr_RS: Bahrin

en: Bangladesh
sr_RS: Bangladeš

en: Belarus
sr_RS: Bjelorusija

en: Belgium
sr_RS: Belgija

en: Bhutan
sr_RS: Butan

en: Bolivia
sr_RS: Bolivija

en: Botswana
sr_RS: Bocvana

en: Bouvet Island
sr_RS: Buve Ostrva

en: British Indian Ocean Territory
sr_RS: Britanska Teriritorija Indijskog Okeana

en: Brunei Darussalam
sr_RS: Brunej

en: Bulgaria
sr_RS: Bugarska

en: California
sr_RS: Kalifornija

en: Cambodia
sr_RS: Kambodža

en: Cameroon
sr_RS: Kamerun

en: Canada
sr_RS: Kanada

en: Cape Verde
sr_RS: Kape Verde

en: Cayman Islands
sr_RS: Kajmanska ostrva

en: Central African Republic
sr_RS: Centralna Afrička Republika

en: Chad
sr_RS: Čad

en: Check out the available add-ons
sr_RS: Pogledaj dostupne dodatke

en: Chile
sr_RS: Čile

en: China
sr_RS: Kina

en: Christmas Island
sr_RS: Božićno ostrvo

en: Cocos (Keeling) Islands
sr_RS: Kokos (Kiling) Ostrvo

en: Colombia
sr_RS: Kolumbija

en: Colorado
sr_RS: Kolorado

en: Comoros
sr_RS: Komoros

en: Comparison validation failed because no comparison value was provided, for field %s
sr_RS: Validacija poređenja nije uspela jer podaci za poređenje nisu dati za polje %s

en: Congo
sr_RS: Kongo

en: Connecticut
sr_RS: Konetikat

en: Cook Islands
sr_RS: Kukova Ostrva

en: Costa Rica
sr_RS: Kostarika

en: Country List must be formatted as one country per line in the following format: <br>US, United States <br> UK, United Kingdom.
sr_RS: Popis zemalja mora biti formatiran kao jedna zemlja po redu u sljedećem formatu: <br>SAD, Sjedinjene Američke Države <br> UK, Ujedinjeno Kraljevstvo.

en: Croatia (Local Name: Hrvatska)
sr_RS: Hrvatska

en: Cuba
sr_RS: Kuba

en: Cyprus
sr_RS: Kipar

en: Czech Republic
sr_RS: Češka Republika

en: Debug mode
sr_RS: Mod rada za otklanjanje grešaka

en: Delaware
sr_RS: Delaver

en: Denmark
sr_RS: Danska

en: Display
sr_RS: Prikaži

en: District of Columbia
sr_RS: Okrug Kolumbije

en: Djibouti
sr_RS: Džibuti

en: Dominica
sr_RS: Dominikana

en: Dominican Republic
sr_RS: Dominikanska Republika

en: Done
sr_RS: Gotovo

en: East Timor
sr_RS: Istočni Timor

en: Ecuador
sr_RS: Ekvator

en: Egypt
sr_RS: Egipat

en: Enable this option to log debug information. By default this will log to your server PHP error log. If you'd like to see the log messages in your browser, then we recommend that you install the %s and look for the "Tribe" tab in the debug output.
sr_RS: Omogućite ovu opciju da logujete informacije iz moda za otklanjanje grešaka. Po podrazumijevanom, ovo će logovati na vaš serverski PHP error log. Ako bi ste željeli vidjeti log poruke u vašem pretraživaču, preporučujemo instalirati%s i potražite "Tribe " tab u output-u moda za otklanjanje grešaka.

en: Equatorial Guinea
sr_RS: Ekvatorska Gvineja

en: Eritrea
sr_RS: Eritreja

en: Estonia
sr_RS: Estonija

en: Ethiopia
sr_RS: Etiopija

en: Event Add-Ons
sr_RS: Dodaci događaja

en: Events
sr_RS: Događaji

en: Events Settings
sr_RS: Podešavanje događaja

en: Falkland Islands (Malvinas)
sr_RS: Foklandska Ostrva

en: Faroe Islands
sr_RS: Farska ostrva

en: Field ID:
sr_RS: ID Polja:

en: Fiji
sr_RS: Fidži

en: Finland
sr_RS: Finska

en: France
sr_RS: Francuska

en: Free
sr_RS: Slobodan

en: French Guiana
sr_RS: Francuska Gvajana

en: French Polynesia
sr_RS: Francuska Polinezija

en: French Southern Territories
sr_RS: Francuske Južne Teritorije

en: Gambia
sr_RS: Gambija

en: General
sr_RS: Generalno

en: Georgia
sr_RS: Gruzija

en: Germany
sr_RS: Njemačka

en: Ghana
sr_RS: Gana

en: Greece
sr_RS: Grčka

en: Greenland
sr_RS: Grenland

en: Guadeloupe
sr_RS: Gvadelupe

en: Guatemala
sr_RS: Gvatemala

en: Guinea
sr_RS: Gvineja

en: Guinea-Bissau
sr_RS: Gvineja-Bissau

en: Guyana
sr_RS: Gvajana

en: Hawaii
sr_RS: Havaiji

en: Help
sr_RS: Pomoć

en: Hide the following settings tabs on every site:
sr_RS: Sakrij sledeći tab sa postavkama na svakom sajtu:

en: Holy See (Vatican City State)
sr_RS: Vatikan

en: Hungary
sr_RS: Mađarska

en: Iceland
sr_RS: Island

en: Idaho
sr_RS: Ajdaho

en: Illinois
sr_RS: Ilinois

en: India
sr_RS: Indija

en: Indiana
sr_RS: Indijana

en: Indonesia
sr_RS: Indonesija

en: Invalid field type specified
sr_RS: Neodgovarajući tip polja je označen

en: Invalid or incomplete field passed
sr_RS: Neispravo polje

en: Iowa
sr_RS: Ajova

en: Iraq
sr_RS: Irak

en: Ireland
sr_RS: Irska

en: Israel
sr_RS: Izrael

en: Italy
sr_RS: Italija

en: Jamaica
sr_RS: Jamajka

en: Kazakhstan
sr_RS: Kazahstan

en: Kentucky
sr_RS: Kentaki

en: Kenya
sr_RS: Kenija

en: Kuwait
sr_RS: Kuvajt

en: Kyrgyzstan
sr_RS: Kirgistan

en: Lao People's Democratic Republic
sr_RS: Laoska Narodna Demokratska Republika

en: Latest Version:
sr_RS: Poslednja verzija:

en: Latvia
sr_RS: Latvija

en: Lebanon
sr_RS: Liban

en: Lesotho
sr_RS: Lesoto

en: Liberia
sr_RS: Liberija

en: Libya
sr_RS: Libija

en: Licenses
sr_RS: Licence

en: Liechtenstein
sr_RS: Lihtenštajn

en: Lithuania
sr_RS: Litvanija

en: Looking for additional functionality including recurring events, custom meta, community events, ticket sales and more?
sr_RS: Potrebna vam je dodatna funkcionalnost uključujući ponavljajuće događaje, prilagođen meta, zajednički događaji, prodaja ulaznica i još dosta toga?

en: Louisiana
sr_RS: Luizijana

en: Luxembourg
sr_RS: Luksemburg

en: Macau
sr_RS: Makao

en: Macedonia
sr_RS: Makedonija

en: Madagascar
sr_RS: Madagaskar

en: Maine
sr_RS: Mejn

en: Malawi
sr_RS: Malavi

en: Malaysia
sr_RS: Malezija

en: Maldives
sr_RS: Malavi

en: Marshall Islands
sr_RS: Maršalska Ostrva

en: Martinique
sr_RS: Martinik

en: Maryland
sr_RS: Mariland

en: Massachusetts
sr_RS: Masačusets

en: Mauritania
sr_RS: Mauritanija

en: Mauritius
sr_RS: Mauricijus

en: Mayotte
sr_RS: Majote

en: Mexico
sr_RS: Meksiko

en: Michigan
sr_RS: Mičigen

en: Minnesota
sr_RS: Minesota

en: Mississippi
sr_RS: Misisipi

en: Missouri
sr_RS: Misuri

en: Monaco
sr_RS: Monako

en: Mongolia
sr_RS: Mongolija

en: Montenegro
sr_RS: Crna Gora

en: Montserrat
sr_RS: Montserat

en: More...
sr_RS: Još...

en: Morocco
sr_RS: Maroko

en: Mozambique
sr_RS: Mozambik

en: Myanmar
sr_RS: Mjanmar

en: Namibia
sr_RS: Namibija

en: Netherlands
sr_RS: Holandija

en: Network
sr_RS: Mreža

en: Network Settings
sr_RS: Mrežne postavke

en: New Caledonia
sr_RS: Nova Kaledonija

en: New Hampshire
sr_RS: Nju Hempšir

en: New Jersey
sr_RS: Nju Džerzi

en: New Mexico
sr_RS: Nju Meksiko

en: New York
sr_RS: Nju Jork

en: New Zealand
sr_RS: Novi Zeland

en: News and Tutorials
sr_RS: Vijesti i tutorijali

en: Next
sr_RS: Sljedeći

en: Nicaragua
sr_RS: Nikaragva

en: Nigeria
sr_RS: Nigerija

en: Niue
sr_RS: Nijue

en: No checkbox options specified
sr_RS: Checkbox opcije nisu označene

en: No radio options specified
sr_RS: Radio opcije nisu označene

en: No select options specified
sr_RS: Opcije polja za odabir nisu označene

en: Non-existant field validation function passed
sr_RS: Funkcija validacije nepostojećeg polja

en: None of your settings were saved. Please try again.
sr_RS: Ništa od vaših podešavanja nije sačuvano. Molimo probajte ponovo.

en: Norfolk Island
sr_RS: Norfolk Ostrva

en: North Carolina
sr_RS: Severna Karolina

en: North Dakota
sr_RS: Severna Dakota

en: Northern Mariana Islands
sr_RS: Sjeverna Marijanska Ostrva

en: Norway
sr_RS: Norveška

en: Ohio
sr_RS: Ohajo

en: Papua New Guinea
sr_RS: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
sr_RS: Paragvaj

en: Pennsylvania
sr_RS: Pensilvanija

en: Philippines
sr_RS: Filipini

en: Pitcairn
sr_RS: Ostrva Pitkern

en: Poland
sr_RS: Poljska

en: Premium Add-Ons
sr_RS: Premijum dodaci

en: Prev
sr_RS: Prethodni

en: Puerto Rico
sr_RS: Portoriko

en: Qatar
sr_RS: Katar

en: Requires:
sr_RS: Potrebno:

en: Rhode Island
sr_RS: Rode Island

en: Romania
sr_RS: Rumunija

en: Russian Federation
sr_RS: Rusija

en: Rwanda
sr_RS: Ruanda

en: Saint Lucia
sr_RS: Sveta Lucija

en: Saudi Arabia
sr_RS: Saudiska Arabija

en: See an example of the link
sr_RS: Pogledaj primjer linka

en: Select a Country:
sr_RS: Odaberite zemlju:

en: Serbia
sr_RS: Srbija

en: Settings
sr_RS: Postavke

en: Settings saved.
sr_RS: Podešavanja sačuvana.

en: Seychelles
sr_RS: Sejšeli

en: Show The Events Calendar link
sr_RS: Prikaži The Events Calendar link

en: Sierra Leone
sr_RS: Sijera Leone

en: Singapore
sr_RS: Singapur

en: Slovakia (Slovak Republic)
sr_RS: Slovačka

en: Slovenia
sr_RS: Slovenija

en: Solomon Islands
sr_RS: Solomonska Ostrva

en: Somalia
sr_RS: Somalija

en: South Africa
sr_RS: Južna Afrika

en: South Carolina
sr_RS: Južna Karolina

en: South Dakota
sr_RS: Južna Dakota

en: South Georgia, South Sandwich Islands
sr_RS: Južna Džordžija

en: Spain
sr_RS: Španija

en: Sri Lanka
sr_RS: Šri Lanka

en: Suriname
sr_RS: Surinam

en: Swaziland
sr_RS: Svaziland

en: Sweden
sr_RS: Švedska

en: Switzerland
sr_RS: Švajcarska

en: Syrian Arab Republic
sr_RS: Sirija

en: Taiwan
sr_RS: Tajvan

en: Tajikistan
sr_RS: Tadžikistan

en: Tennessee
sr_RS: Tenesi

en: Texas
sr_RS: Teksas

en: Thailand
sr_RS: Tajland

en: The Events Calendar
sr_RS: Kalendar događaja

en: The above setting was not saved. Other settings were successfully saved. | The above settings were not saved. Other settings were successfully saved.
sr_RS[0]: Podešavanje iznad nije sačuvano. Ostala podešavanja su sačuvana uspješno.
sr_RS[1]: Podešavanja iznad nisu sačuvana. Ostala podešavanja su sačuvana uspješno.
sr_RS[2]: Podešavanja iznad nisu sačuvana. Ostala podešavanja su sačuvana uspješno.

en: The request was sent insecurely.
sr_RS: Zahtev je poslat nesigurno.

en: The request wasn't sent from this tab.
sr_RS: Zahtev nije poslat sa ovog tab-a.

en: There are no fields setup for this tab yet.
sr_RS: Još uvek nema polja podešenih za ovaj tab.

en: This is where all of the global network settings for Modern Tribe's The Events Calendar can be modified.
sr_RS: Ovdje mogu biti izmijenjene sve globalne mrežne postavke za The Events Calendar.

en: Today
sr_RS: Danas

en: Tunisia
sr_RS: Tunis

en: Turkey
sr_RS: Turska

en: Ukraine
sr_RS: Ukrajina

en: United Arab Emirates
sr_RS: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
sr_RS: Ujedinjeno Kraljevstvo

en: United States
sr_RS: Sjedinjene Države

en: United States Minor Outlying Islands
sr_RS: Manja Pacifička Ostrva Sjedinjenih Američkih Država

en: Uruguay
sr_RS: Urugvaj

en: Utah
sr_RS: Juta

en: Venezuela
sr_RS: Venecuela

en: Viet Nam
sr_RS: Vijetnam

en: View
sr_RS: Pogledaj

en: Virgin Islands (British)
sr_RS: Devičanska Ostrva (Britanija)

en: Virgin Islands (U.S.)
sr_RS: Djevičanska ostrva (SAD)

en: Virginia
sr_RS: Virdžinija

en: Washington
sr_RS: Vašington

en: We hope our plugin is helping you out.
sr_RS: Nadamo se da vam je naš plagin pomogao

en: West Virginia
sr_RS: Zapadna Virdžinija

en: Western Sahara
sr_RS: Zapadna Sahara

en: Wisconsin
sr_RS: Viskonsin

en: Wyoming
sr_RS: Vajoming

en: Yemen
sr_RS: Jemen

en: You are up to date!
sr_RS: Koristite poslednju verziju!

en: You don't have permission to do that.
sr_RS: Nemate ovlašćenje za to.

en: You need to upgrade!
sr_RS: Potrebna je nadogradnja!

en: You've requested a non-existent tab.
sr_RS: Zatražili ste nepostojeći tab.

en: Your form had the following errors:
sr_RS: Vaša forma je imala sljedeće greške:

en: Zambia
sr_RS: Zambija

en: Zimbabwe
sr_RS: Zimbabve

[ctx: non-existant function name passed for field validation]
en: with function name:
sr_RS: sa imenom funkcije:

[ctx: not available]
en: n/a
sr_RS: nije dostupno
